علت اصلی موجودیت زیور آلات و بدلیجات را باید در نیاز جستجو کرد.

همانطور که از نام آن  (زیور+آلات) پیداست وسایل یا قطعاتی هستند که برای زینت استفاده و بیشتر به عنوان قطعه ای از لباس یا زیر مجموعه ای از لباس شناخته میشدند.

تمایل و نیاز انسان برای خود نمایی-جلب توجه و نمایش عزت نفس ویا حتی نمایش جایگاه و تمایز از بقیه و خاص بودن موضوعی غیر قابل انکار است.

این نیاز در گذشته های بسیار دور از زمان شکل گیری زندگی یکجانشینی و آغاز تمدن ها باعث شد مردان و زنان برای زینت خود از وسایل و قطعات موجود در طبیعت یا وسایل دست تراش(قطعاتی از طبیعت که به وسیله تراش و شکل دهی به شکلی خاص تبدیل میشوند) روی بیارند.


گردنبند ساخته شده از حلزون وصدف

گردنبند ساخته شده از پوست تخم شتر مرغ

گردنبند ساخته شده از پوست تخم شتر مرغ

نمونه گردنبن  ساخته شده با مواد طبیعی در دوران باستان

اما با گذشت زمان و کشف طلا و سنگ های قیمتی زیور آلات در مسیر زیبا تری قرار گرفت از زمان آغاز قبایل و حکومت های محلی و بزرگ و به وجود اومدن زراد خانه ها و کارگاه های ساخت دنیایی جدید در طراحی و شکل دهی به سنگ های قیمتی و طلا و نقره به وجود امد.

پهنه پهناور کشور ما از زیبایی مستثنی نبود:

گوشواره اشکانی موزه متروپلیتن

گوشواره اشکانی موزه متروپلیتن


گوشواره اشکانی موزه مترو پولیتن

گوشواره اشکانی موزه مترو پولیتن

با گذشت زمان از گذشته تا به حال زیور آلات تحت تاثیر سلایق و فرهنگ ها و اعتقاد ها و باور های اجتماعی دچار تغییرات زیادی خصوصا در طرح ها و اشکال شده

امروزه مشکلات اقتصادی و زمینه های امنیتی و سایر عوامل باعث به وجود اومدن گونه جدیدی از جواهرات با البته ظاهری شبیه به جواهرات شده که در کشور ما اصطلاحا "بدلیجات یا بدل آلات" نامیده میشود.

بدلیجات از انواع فلز ها با روکش هایی از جنس جواهرات یا موادی که شبیه به رنگ جواهرات (تیتانیوم_رادیوم-طلا و ...) و سایر مواد ساخته و عرضه میشود.

بدلیجات ها در دو دسته اصل و تقلبی در بازار هستند خریداران باید حتما از منابع و وبسایت های معتبر بدلیجات این خرید خود را انجام دهند.


منابع: ویکی پدیا

وبسایت seemorgh.com